top of page

Тема. Хімічні рівняння

 

Цілі: поглибити й розширити знання учнів про хімічні реакції; продовжити формування поняття про хімічне рівняння як умовне зображення хімічної реакції; формувати вміння і навички складання рівнянь хімічної реакції, розміщення коефіцієнтів на основі закону збереження мас, читання хімічних рівнянь; удосконалювати навички роботи з хімічним устаткуванням і хімічними реактивами; дати уявлення про класифікацію рівнянь реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції.

Тип уроку: поглиблення знань, формування вмінь і навичок.

Форми роботи: фронтальна робота, лабораторний експеримент, самостійна робота.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, пробірки, штатив, реактиви.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

На дошці рівняння:

 

Виконуємо завдання за варіантами на аркушах.

1) Запишіть формулу продукту реакції (врахувати валентність елементів). (2 бали)

2) Розставте коефіцієнти в рівнянні реакції. (2 бали)

3) Підтвердьте розрахунками виконання закону збереження маси речовини. (3 бали)

4) Обчисліть масову частку елементів у продукті реакції. (3 бали)

Учні виконують роботу самостійно і передають на першу парту, де учні-контролери перевіряють завдання (за відповідями). Поки триває перевірка, проводиться фронтальне опитування.

1) Який закон допоміг вам розставити коефіцієнти в рівнянні реакції? (Закон збереження маси)

2) Наведіть приклади, коли цей закон не виконується. (Коли порушено чистоту експерименту. Знаходимо й аналізуємо помилки в наведених прикладах.)

Висновок: закон збереження маси виконується завжди!

3) А хто експериментально підтвердив цей закон? (Лавуазьє, Ломоносов)

4) Для чого використовуються коефіцієнти в рівнянні реакції? (Щоб зрівняти кількість атомів кожного хімічного елемента)

5) То що ж таке хімічне рівняння? (Умовний запис хімічної реакції)

Тепер учень-контролер кожного варіанта повідомляє результати перевірки й аналізує помилки.

 

III. Лабораторний дослід 3

Проведення хімічних реакцій. Інструктаж з техніки безпеки

Дослід 1. У дві пробірки налийте 1 мл хлоридної кислоти HCl. В одну пробірку занурте гранули Zn, в іншу — Mg. Що спостерігаєте? (Виділення газу) Які висновки зі спостереження можна зробити? (В обох пробірках відбувається хімічна реакція. З Mg реакція протікає більш інтенсивно)

Давайте запишемо обидва рівняння, розставимо коефіцієнти та прочитаємо (газоподібну речовину відзначають у реакції стрілкою).

 

Перевірте розрахунки, що підтверджують правильність розміщення коефіцієнтів.

Дослід 2. Налийте в пробірку 1 мл розчину купрум(ІІ) сульфату (СuSO4) і по краплинах додайте розчин натрій гідроксиду (NaOH). Що спостерігаємо? Випадіння осаду позначається стрілкою. Рівняння реакції:

 

Розставте коефіцієнти. Зробіть висновок.

 

IV. Формування знань про типи хімічних реакцій

На дошці — плакат з рівняннями хімічних реакцій. Учні по ланцюжку розставляють фломастерами коефіцієнти.

 

Проблемне питання

Поміркуйте, за якою ознакою можна розділити наведені реакції на дві групи.

Група 1: одна вихідна речовина  кілька продуктів.

Група 2: кілька вихідних речовин  один продукт.

За кількістю вихідних речовин і продуктів реакції хімічних реакцій виокремлюють реакції розкладу (позначимо жовтим маркером), реакції сполучення (позначимо червоним маркером).

Це не повна класифікація реакцій. До них необхідно додати ще кілька.

Реакції заміщення (ці реакції ми виконали під час лабораторної роботи)

Дослід 1

 

Реакції обміну

Дослід 2

 

Отже, розрізняють чотири типи хімічних реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції. Складемо схему у звичайному вигляді.

 

 

 

Спробуємо сформулювати визначення реакцій сполучення, розкладу, заміщення й обміну.

Реакції сполучення — це хімічні реакції, у результаті яких із двох і більше речовин утворюється один продукт реакції.

 

Реакції розкладу — це хімічні реакції, у результаті яких з однієї складної речовини утворюється два і більше продуктів реакції.

 

Реакції заміщення — це хімічні реакції, у результаті яких одна проста речовина заміщає атоми іншого елемента в складній речовині.

 

Реакції обміну — це хімічні реакції, у результаті яких складні речовини обмінюються своїми складовими.

 

 

V. Підбиття підсумків

Ми розглянули матеріал про хімічні реакції та хімічні рівняння. Що нового сьогодні на уроці ми дізналися про хімічні реакції? Назвіть типи хімічних реакцій.

 

VI. Домашнє завдання

Повторити параграфи про хімічні реакції та хімічні рівняння.

Творче завдання. Знайти в підручнику й навести два-три приклади хімічних рівнянь реакцій кожного типу.




 


 

Урок №1  Тема. Основні класи неорганічних сполук

 

Мета уроку: сформувати уявлення про загальну класифікацію неорганічних речовин на підставі отриманих раніше знань про прості та складні речовини.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: бесіда, робота з опорною схемою, самостійна робота.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, опорна схема, класифікація речовин, навчальна таблиця.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Аналіз контрольної роботи

Робота з класом зі з’ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками

II. Актуалізація опорних знань, постановка завдання

Бесіда

1. На які два класи поділяються всі хімічні речовини? Наведіть приклади з навчальної таблиці. (Учні називають і деякі пишуть на дошці.)

2. Прості речовини, у свою чергу, поділяються ще на дві групи. Які саме? (Метали й неметали. Наведені на дошці прості речовини розподіляємо на метали й неметали)

3. А на які групи можна розподілити складні речовини? (З наведених на дошці вибираємо органічні й неорганічні)

4. Складних чи простих речовин більше в природі? (Складних, тому що вони складаються з атомів кількох хімічних елементів, а такі, як органічні, — з різної кількості тих самих елементів: СН4, С2Н8 та ін.)

5. А за якою ознакою можна класифікувати складні речовини? (За складом, будовою, застосуванням, властивостями)

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему, що познайомить вас не лише зі способами класифікації складних речовин, але й дозволить дізнатися, як склад і будова речовин впливають на їхні властивості, способи одержання й застосування. Із класифікацією органічних речовин ми познайомимося в 9 класі, а зараз поговоримо про неорганічні речовини.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Робота з опорною схемою

За складом неорганічні сполуки поділяються на чотири класи: оксиди, основи, кислоти, солі.

Згадайте, де ми зустрічалися з оксидами в процесі вивчення хімії.

У 7 класі під час вивчення простої речовини кисню. Унаслідок згоряння різних речовин у кисні утворюється продукт їх взаємодії — оксид. Тому невід’ємна частина будь-якого оксиду — Оксиген.

Оксиди — це складні речовини, що складаються з атомів двох хімічних елементів, один із яких — Оксиген.

Наводимо приклади оксидів з навчальної таблиці.

Основи — це складні речовини, що складаються з атомів металів та однієї чи кількох гідроксильних груп -ОН.

Наприклад: Са(ОН)2, Mg(OH)2, NaOH, Fe(OH)3.

Кислоти — це складні речовини, що складаються з атомів Гідрогену й кислотних залишків. (Гідроген у кислотах записується перед кислотним залишком.)

Наприклад: HNO3, H2SO4, Н3РO4, H2SO3.

Солі — складні речовини, що складаються з атомів металів і кислотних залишків.

Наприклад: K2SO4, CuSO4, MgSO4.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Виберіть із п’ятого ряду таблиці формули оксидів.

2. Виберіть зі стовпця В усі формули основ.

3. Виберіть із восьмого ряду формули кислот.

  • Зі стовпця Г виберіть формули солей і відокремте кислотний залишок

    Домашній експеримент Виявлення карбонатів

Завдання: дослідити вміст карбонатів у харчовій соді та шкаралупі курячого яйця, зубній пасті

Реактиви та обладнання: харчова сода, столовий оцет або лимонний сік, склянка, чайна ложка, шкаралупа курячого яйця, зубна паста, що містить кальцій карбонат

Порядок виконання: Насипте на дно склянки харчову соду і додайте 3-4 мл столового оцту (розчин оцтової кислоти, W= 4-9 %), або соку лимона. Що спостерігаєте? Які ознаки хімічної реакції ви побачили? Опишіть їх. Запишіть відповідне рівняння реакції (формула харчової соди – NaHCO3).

В іншу склянку покладіть 2-3 шматочки шкаралупи курячого яйця і додайте стільки ж за об’ємом столового оцту або лимонного соку. Що ви спостерігаєте? Опишіть ознаки даної реакції. Запишіть відповідне рівняння реакції, враховуючи, що в складі шкаралупи курячого яйця міститься кальцій карбонат (СаСО3).

В іншу склянку покладіть небагато зубної пасти (прочитайте вміст зубної пасти вона повинна мітити кальцій карбонат) і також додайте 2-3 мл столового оцту. Що спостерігаєте? Який висновок можна зробити про властивості карбонатів?

 

VI. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.

 

Навчальна таблиця 1 до уроку 11

 

№ з/п

А

Б

В

Г

Д

E

1

S

P

K2SO4

CO

FeCl2

CO2

2

HNO3

Li

Ag2O

CuSO4

H2SO4

CaO

3

NaCl

Ca(OH)2

Sr(OH)2

 

Урок №2

Тема. Хімічні властивості кислот. Реакції заміщення й обміну. Заходи безпеки під час роботи з кислотами. Використання кислот

 

Цілі уроку: закріпити знання про хімічні властивості кислот на прикладі хлоридної кислоти; поглибити знання учнів про реакції заміщення й обміну на прикладі хімічних властивостей кислот; розвивати навички експериментальної роботи з кислотами; повторити правила техніки безпеки підчас роботи з кислотами; ознайомити учнів з галузями використання кислот.

Тип уроку: формування вмінь і навичок, урок-дослідження.

Форми роботи: розповідь учителя, лабораторні досліди, робота з опорною схемою, робота з підручником.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви, плакат «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії».

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

Завдання 1

Учень розповідав біля дошки про хімічні властивості кислот. Знайдіть помилки в нижченаведених висловлюваннях і виберіть тільки ті хімічні властивості, які характерні для кислот:

а) забарвлення розчину лакмусу в синій колір;

б) забарвлення розчину лакмусу в червоний колір;

в) взаємодія з металами;

г) взаємодія з кислотними оксидами;

д) взаємодія з основними оксидами;

е) взаємодія з основами;

ж) взаємодія з кислотами.

Наведіть рівняння відповідних реакцій і назви продуктів реакцій у вигляді опорної схеми «Властивості кислот».

Завдання 2

Робота з опорною схемою «Хімічні властивості кислот».

 

III. Формування навичок і вмінь

Лабораторна робота № 2. Взаємодія хлоридної кислоти з металами

На кожному столі — дев’ять пробірок з номерами та склянка з хлоридною кислотою.

Учитель нагадує учням про необхідність дотримання правил техніки безпеки під час виконання лабораторної роботи. Особливу увагу слід приділити заходам безпеки під час роботи з кислотами. (Розглядаємо підготовлені учнями схеми.)

— Назвіть правила першої допомоги в разі потрапляння кислоти на шкіру або в очі. (Рясно промити водою; шкіру промити розчином харчової соди, що є в лабораторній аптечці)

Завдання. У протоколі під номером пробірки зазначений реактив, що міститься в цій пробірці. Акуратно додайте в кожну пробірку три-чотири краплі хлоридної кислоти, запишіть ознаки реакції та висновок про властивість хлоридної кислоти.

 

Протокол лабораторної роботи № 1

Взаємодія хлоридної кислоти з різними речовинами

 

№ пробірки

Назва реагенту

Ознаки реакції

Рівняння реакції

Висновки

1

Zn — цинк гранульований

 

 

 

2

Аl — алюміній гранульований

 

 

 

3

Сu — мідний дріт

 

 

 

4

СuО — купрум(ІІ) оксид

 

 

 

5

SiO2 — силіцій оксид

 

 

 

6

NaOH — натрій гідроксид

 

 

 

7

Сu(ОН)2 — купрум(ІІ) гідроксид

 

 

 

8

Na2CO3 — натрій карбонат

 

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Підбиття підсумків лабораторної роботи

Кожна група учнів по черзі зачитує результати експерименту, учні спільно вносять виправлення в протоколи, роблять висновки.

Візьміть таблицю «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук».

— В які ще клітинки ми можемо поставити знак «плюс»?

 

Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук

 

 

Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+

 

+

 

Кислота

+

 

+

+

Основа

 

+

 

 

Сіль

 

+

 

 

 

Продовжимо заповнювати таблицю на наступному уроці.

  Домашній дослід. Кислоти та основи на кухні

Вам буде потрібно: оцет, лимонний, апельсиновий, яблучний соки, лимонна кислота, харчова сода, миючий засіб, стакани

Порядок виконання роботи: Насипте повну ложку соди в порожній стакан. Налийте в стакан трохи оцту. Що спостерігаєте?

Дослідіть лимонний, апельсиновий, яблучний соки, миючий засіб

Змішайте краплю миючого засобу з будь-якою рідкою кислотою (оцтом, фруктовим соком). Додайте невелику кількість отриманої суміші в ложку з харчовою содою. Чи утворюється при цьому піна? Утворення піни вказує на те, що розчин продовжує залишатися кислотою.

Додайте додаткову кількість миючого засобу в отриману раніше суміш. Продовжуйте тестувати кислотні властивості суміші, спостерігаючи за виділенням піни. Припинення утворення піни означатиме нейтралізацію кислоти.

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання. Скласти за підручником схему «Використання кислот».


 

Урок 23

Тема. Узагальнення й систематизація знань з теми «Початкові хімічні поняття»

 

Цілі: узагальнити й систематизувати знання про початкові хімічні поняття, хімічні формули, хімічні реакції, хімічні рівняння; підготувати учнів до тематичного оцінювання з теми «Початкові хімічні поняття».

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Форма проведення: гра.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

Учні об’єднуються в три команди — «Нейтрон», «Протон» і «Електрон». У кожній команді обирається капітан.

Для заповнення протоколу обирається один учень.

Ведучий (учитель) оголошує правила гри.

На дошці написані назви конкурсів і кількість балів, які може одержати команда за кожен конкурс. Кожна команда заздалегідь одержує кілька аркушів формату А2, періодичну систему хімічних елементів, фломастери, маркери.

 

II. Гра

Отже, повідомляємо перший конкурс.

1. Розминка «вірю — не вірю»

Команди по черзі одержують аркуш із твердженням. Вони повинні відповісти «вірю» або «не вірю» і пояснити свій вибір. Якщо команда дає неправильну відповідь, право відповіді переходить до наступної команди.

• Одержання цукрової пудри з рафінованого цукру — це хімічне явище.

• Прокисання молока — це хімічне явище.

• Іржавіння заліза — це фізичне явище.

• Горіння електричної лампочки — це хімічне явище.

• Плавлення алюмінію — це фізичне явище.

• Випаровування спирту — це хімічне явище.

• Танення льоду — це хімічне явище.

• Горіння свічки — це фізичне явище.

• Фотосинтез — це фізичне явище.

Підбиваємо підсумки конкурсу, максимальна оцінка — 1 бал за правильну відповідь. Записуємо результати до протоколу на дошці.

 

2. «Морський бій»

Кожна команда одержує ігрове поле, на якому написані формули простих і складних речовин.

 

№ з/п

А

Б

В

Г

Д

1

KOH

C

ZnO

O2

SO3

2

CuO

Ca3P2

H2CO3

Fe

N2O

3

LiH

N2

S

H2O

Cu

4

P

Na2O

MgBr2

H2

AlCl3

5

HNO3

Cr2O3

Cl2

AgCl

Si

 

Першій команді координати задає вчитель: учень, який відповідає, повинен прочитати формулу і сказати, проста це речовина чи складна. Ця формула викреслюється, і учень називає нові координати учневі другої команди. Правильна відповідь — 1 бал, неправильна — хід переходить до іншої команди, поки все поле не буде закреслено. Підбиваємо підсумки й заносимо бали до протоколу.

 

3. «Сортувальник»

Кожна команда одержує коробку стикерів з формулами оксидів. Завдання однакові в кожній групі. Члени команд повинні наклеїти на аркуш формату А2 стикери з формулами відповідно до їх валентності.

Na2O, NO3, CuO, ZnO, Cr2O3, MgO, Cu2O, PbO2, V2O5, B2O3, Li2O, SO3, MnO2, Al2O3, CO2, N2O5, CrЩ3, P2O5.

Виконані завдання команди наклеюють на дошці, порівнюють, виправляють помилки.

Підбиваємо підсумки за конкурс: 0,5 бала за правильно визначене значення валентності елемента у формулі. Разом правильна відповідь — максимально 9 балів.

 

4. «Цвітик-семицвітик»

Кожна команда одержує завдання.

 

 

 

Команда 1: Х — Ca.

Команда 2: Х — Mg.

Команда 3: Х — Zn.

На аркуші формату А2 команди записують формули продуктів реакції за валентністю, записують рівняння реакції та розставляють коефіцієнти. Потім аркуші наклеюють на дошку, перевіряють з учителем. Кожне правильне рівняння — 2 бали. Разом — 14 балів за конкурс.

Поки вчитель перевіряє, учні виконують завдання п’ятого конкурсу

 

5. «Рахувалочка»

Кожна команда одержує номер від 1 до 6 відповідно до підсумків трьох конкурсів.

За відведений час команда повинна підрахувати сумарну відносну молекулярну масу всіх оксидів, з якими вони працювали під час виконання 1—6 завдань.

Учитель перевіряє суму. Оцінка за правильну відповідь — 3 бали.

Підбиваємо підсумки четвертого і п’ятого конкурсів, заносимо до протоколу.

 

6. «Поле чудес»

Команди одержують аркуші з хімічними рівняннями, в які необхідно вписати пропущені формули так, щоб вийшло рівняння хімічної реакції, і розставити коефіцієнти. Кожне рівняння — 3 бали.

 

Порівнюємо результати команд, знаходимо помилки, заносимо результати до протоколу, і поки учень-контролер підбиває підсумки, вчитель аналізує результати гри.

Повідомляємо переможця, виставляємо оцінки, відзначаємо активних учнів.

Протягом гри доцільно вести особистий залік, видаючи учням за правильні відповіді фішки. За сумою таких фішок можна оцінити роботу кожного з учнів.

 

ІІІ. Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання з теми «Початкові хімічні поняття».

Творче завдання. Намалювати «Цвітик-семицвітик»: у центрі — проста речовина кисень, а на пелюстках — продукти її взаємодії з іншими простими речовинами.



 

Урок 24

Тема. Тематичне оцінювання з теми «Початкові хімічні поняття»

 

Цілі: визначити рівень засвоєння основних понять і законів; оцінити рівень навчальних досягнень учнів з теми.

Тип уроку: контроль і коригування знань, умінь і навичок.

Форма уроку: письмова контрольна робота.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, індивідуальні картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Письмова контрольна робота

Учитель пояснює учням зміст завдання, час виконання і ключові моменти оформлення відповідей:

• завдання 1—6 — тестові, кожне завдання оцінюється в 0,5 бала, у сумі перші шість завдань — 3 бали;

• завдання 7—9 оцінюються по 2 бали, усього за дев’ять правильно виконаних завдань — 9 балів;

• завдання 10 — для учнів, що претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.

Усього максимальна оцінка за правильно виконану роботу — 12 балів. Час на виконання роботи — 40 хв.

 

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

Варіант I

1. У запропонованому переліку речовин до складних речовин належать: Cu, NaCl, Cl2, CuSO4, Fe, H2O, Br2, BaCl2, Al, P, C2H6, O2.

2. Укажіть оксиди, в яких валентність елемента найбільша:

а) CO;                         

б) N2O;

в) WO3;                       

г) NO2;

д) SO3.

3. Відносна молекулярна маса речовини Na3PO4:

а) 70;                         

б) 164;

в) 118;                       

г) 116.

4. Дано рівняння реакції: P + Н2  PH3

Сума коефіцієнтів у ньому дорівнює:

а) 7;                           

б) 3;

в) 5;                           

г) 14.

5. Серед запропонованих речовин укажіть «зайву»:

а) водень;                   

б) фосфор;

в) сірка;                     

г) азот;

д) нікель.

6. Укажіть реакції заміщення:

 

7. Напишіть формулу речовини, що складається з одного атома Магнію, одного атома Сульфуру, трьох атомів Оксигену. Обчисліть масову частку Оксигену в цій речовині.

8. Розставте коефіцієнти в хімічних рівняннях:

а) Na + O2  Na2O    

б) HgO  Hg + O2

в) Fe+HCl  FeCl2 + H2

9. Складіть формули продуктів реакції та розставте коефіцієнти:

 

 

10. Допишіть реакції, розставте коефіцієнти, визначте тип реакції:

 

Варіант II

1. У запропонованому переліку речовин до неметалів належать: Cu, NaCl, Cl2, CuSO4, Fe, H2O, Br2, BaCl2, Al, P, C2H6, O2.

2. Укажіть оксиди, в яких валентність елемента ІІІ:

а) SO3;                    

б) N2O3;

в) CrO3;                   

г) Ba2O3;

д) CrO.

3. Відносна молекулярна маса речовини K2SO4:

а) 174;                    

б) 135;

в) 126;                    

г) 87.

4. Дано рівняння реакції: Li + S  Li2S

Сума коефіцієнтів у ньому дорівнює:

а) 8;                        

б) 3;

в) 4;                        

г) 2.

5. Серед запропонованих укажіть «зайву» речовину:

а) залізо;                 

б) азот;

в) аргон;                 

г) цукор;

д) кисень.

6. Укажіть реакції розкладу:

 

7. Напишіть формулу речовини, що складається з одного атома Феру- му, одного атома Карбону, трьох атомів Оксигену. Обчисліть масову частку Оксигену в цій речовині.

8. Розставте коефіцієнти в хімічних рівняннях:

а) Mg + O2  MgO          

б) NH3  N2 + H2

в) Al + CuCl2  AlCl3 + Cu

9. Складіть формули продуктів реакції та розставте коефіцієнти:

 

 

10. Допишіть реакції, розставте коефіцієнти, визначте тип реакції:

 

 

Варіант III

1. У запропонованому переліку речовин до металів належать: Cu, NaCl, Cl2, CuSO4, Fe, H2O, Br2, BaCl2, Al, P, C2H6, O2

2. Укажіть оксиди, в яких валентність елемента II:

а) SO2;                                      

б) NO;

в) N2O;                                      

г) CuО;

д) PbO2.

3. Відносна молекулярна маса речовини Mg(NO3) :

а) 86;                         

б) 148;                       

в) 72;                         

г) 64.

4. Дано рівняння реакції: Ca + O2  CaO

Сума коефіцієнтів у ньому дорівнює:

а) 3;                           

б) 4;

в) 5;                           

г) 10.

5. Укажіть серед запропонованих речовин «зайву»:

а) гідроген пероксид;                

б) вода;

в) сірка;                                    

г) кухонна сіль;

д) купрум(ІІ) оксид.

6. Укажіть реакції сполучення:

 

7. Напишіть формулу речовини, що складається з одного атома Купруму, одного атома Сульфуру, чотирьох атомів Оксигену. Обчисліть масову частку Оксигену в цій речовині.

8. Розставте коефіцієнти в хімічних рівняннях:

а) H2S + O2  S+H2O

б) Cu + O2  CuO

в) H2O  H2 + O2

9. Складіть формули продуктів реакції та розставте коефіцієнти:

 

 

10. Допишіть реакції, розставте коефіцієнти, визначте тип реакції:

 

 

ІІІ. Домашнє завдання

Повторити класифікацію хімічних елементів і речовин.

 

© 2023 «Человек и природа». Сайт создан на Wix.com

bottom of page